عضويت تی تی آپلود!! قوانین تیونینگ تاک ورود

تغییرات جدید انجمن بازار تبلیغات در تیونینگ تاک لغت نامه ی جامع خودرویی RSS آپلودسنتر گروه پایش اولین دوره مسابقات عکاسی از ماکت های کلکسیونی خودرو

امروز 27 فروردین 1393, 13:48

جستجوی تیونینگ تاک  جستجوی گوگل  

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت تنظیم شده است

ارسال مبحث جديد پاسخ به مبحث  [ 17 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدي
نويسنده پيغام
 موضوع پست: بتونه کاری و نقاشی اتومبیل
پستارسال شده در: 7 مهر 1388, 19:30 
آفلاين
Rebuilder
نماد کاربر

نوع خودرو: MB220 & RD1600
سلام
نمیدونم تاپیکی در مورد چطوری رنگ کردن ماشین داشتیم یا نه؟ اما من امروز تجربیات زیادی به دست آوردم که براتون میخوام بنویسم.
از این به بعد هم اگه خودم هر تجربه ای در مورد نقاشی اتومبیل به دست آوردم مینویسم. هرکی هم که تجربه داره اگه دوست داشت بنویسه که استفاده کنیم.
داستان از اینجا شروع میشه که پدر بزرگم از قدیم یه بنز خیلی تر و تمیز و سرحال داشت که از اول دست خودش بوده. الآن یه 4-5 سالی میشه که دیگه اصلا حال و حوصله رسیدگی به این ماشین رو نداره. ماشین بینوا جز آب و روغن و بنزین توی این چند سال هیچی ندیده!! حتی یه دستمال به خودش ندیده! بارون خاکش رو گرفته و آفتاب خشکش کرده. فقط شیشه هاش توی این چندسال تمیز شده، فهمیدید دیگه چطوریه!!؟ :sad:
تصمیم گرفتم یه حالی بهش بدم و از این قیافه داغون درش بیارم. :cool: فقط در حدی که تو چشم نزنه!!
یه مقدار تصادفهای جزئی دورش داره که اصلا ازرش صافکاری کردن رو نداره! خواستم بتونه کنم و رنگش کنم(اسپری همرنگش هم پیدا کردم). این یه عکس قبل از کار(چون آفتاب بود نشد زیاد عکس بگیرم)

تصوير

جالب اینجا بود که من نفهمیدم این ماشین رو نقاش رنگ کرده بوده یا بنّا!!؟ :-( یه قسمت از رنگ گلگیر جلوش ترک خورده بود، با پیچگوشتی کندم دیدم رنگ فابریک زیرشه، یه لایه به قطر یک میلیمتر روش بتونه کشیده!!!!!!! :(
اولین کاری که کردم قسمتهای ترک خورده رو با پیچگوشتی کندم. دومین کاراینبود که یه برس سیمی زدم سر دریل و کشیدم روش تا زنگ زدگیها و پوسیدگیهاش از بین بره! وقتی که آهن شد و برق افتاد دورش رو با سنباده P100 آروم آروم کشیدم که کثیفیهاش هم بره و یه مقدار هم یکدست تر بشه. بعد نوبت بتونه کاری شد.
اول بتونه سنگی زدم.(با یه نقاش حرفه ای صحبت کردم یادم داد) بتونه سنگی رو که میخری یه خمیر سفیده و یه تیوب سفید که توش یه ماده قرمز داره هم باهاشه! هرچقدر که بتونه لازمه با کاردک برمیداریم و (به قول اون نقاشه) اندازه یه چشم مگس از اون ماده قرمز میزنیم بهش و خوب با کادرک و لیسه میمالیم و هم میزنیم تا صورتی رنگ بشه! بعد باید فورا با لیسه بمالیم روی کار وگرنه خشک میشه.فشاری که باید روی لیسه بیاریم هم خیلی مهمه! با یکی دوبار امتحان کردن راحت اندازش دستتون میاد! اکه سفت باشه بتونه جمع میشه و اگه آروم باشه کلفت میشه!
بتونه سنگی رو که زدم حدود 15-20 دقیقه بعد مثل سنگ شده بود(رنگش هم سفید مایل به صورتی میشه). خوب که خشک شد و سفت شد اول با همون سنباده P100 روش رو سابیدم و هم سطحش کردم،بعد دستمال کشیدم که خاکش بره. بعد نوبت بتونه فوری میشه! بتونه فوری مثل رنگ روغنی میمونه ولی غلیظتره!! اونو زدم رو لیسه و مالیدم روی بتونه سنگیه و قشنگ پستی بلندی ها و این چیزهایی که مونده بود رو پر کرد.

تصوير

البته توی این عکس دست اولشه! بتونه فوری رو دو دست کشیدم که کامل کامل بپوشونه!
بعد از نیم ساعت که خشک شد با سنباده 2000صیقلیش کردم و بعد با اسپری یه گرد رنگ روش زدم. رفتم سراغ جاهای دیگه!(یعنی تقریبا مثل حلقه! هرجا که اول بتونه شده اول پوست میخوره و اول رنگ میشه و... تا این کار انجام بشه اون یکی خشک شده)
بعضی جاهاش چون عمق بتونه زیاد بود دیرتر خشک میشد. واسه همین رفتم سراغ پولیش زدن سقف.(رنگ سقفش هنوز فابریکه!!!!!!) نصف سقف رو زدم که بارون گرفت!!!!!
(نمیدونم چرا!!؟ از آفتاب داشتم میسوختم. تا پولیش رو مالیدم ابر اومد و بارون شد و... :x )
ایشالا هروقت ادامه کار رو انجام دادم مینویسم.

بالا
 مشخصات  

موضوع پست: Re: بتونه کاری و نقاشی اتومبیل
پستارسال شده در: 7 مهر 1388, 19:47 
آفلاين
متخصص فنی خودرو

کلا با بتونه رو همچین ماشینائی موافق نیستم
ولی بتونه سنگی تو ضخامتی بیشتز از دو میل باید چند لایه زده بشه وگرنه بعدا ترک میخوره

واسه پوستاب زدن بدنه حتما با قالب اینکار رو انجام بدین وگرنه رد دست میمونه و یه موج های کوچیکی رو رنگ ماشین میمونه

بالا
 مشخصات  

پستارسال شده در: 9 مهر 1388, 21:19 
آفلاين
دنده 1
نماد کاربر

نوع خودرو: LX XU7 CNG
خوشال میشیم ادامشم ببینم

اما تحربه من روی تویتا 1977 بابام اینه که بتونه رو بدی دسته هر کسی بزنه سره یه سال ترک میخوره هر چقدر هم بیشتر باشه بدتر ترک میخوره.

اما در کل خییلی بهتر این حالت زنگاری شدش میشه کاش این زنگاری زیر رو یکم میتراشیدیو تمیز میکردی که خوب بگرتش اگه زنگاری(زنگ خوردن فلز)ادامه پیدا کنه (بر اثر رطوبت) بتونها بلند میشن.

موفق باشی امات همینشم خیلی خوب شد خدایش بنز شده :-|

بالا
 مشخصات  

پستارسال شده در: 23 مهر 1391, 01:38 
آفلاين
دنده 1
نماد کاربر

نوع خودرو: Resedagrun E21
درود
دوستان یک گلگیر عقب ماشین رو صافکاری کردم و الان آهن هست . حالا میخوام بتونه بزنم و بعد رنگ کنم .
تا حالا هم با بتونه کار نکردم ! بتونه سنگی گرفتم و سمباده 280 .
شدید نیازمند ایده ها ،پیشنهاد ها ، و راهنمایی های دوستان هستم

بالا
 مشخصات  

پستارسال شده در: 4 اسفند 1392, 16:56 
آفلاين
سرعت : 22 كيلومتر در ساعت
نماد کاربر

نوع خودرو: Persia/Chevrolet
یه سوال

یه قطعه که اهن شده.............. رو حتما باید روی بتونه سنگی بتونه فوری بزنیم ؟ یعنی دوتاش با هم استفاده بشه

بعد باید روی قطعه اهنن شده استر پاشید بعد بتونه کاری با اول بتونه کاری رو اهن بعد استر رنگ کیلر ؟

بالا
 مشخصات  

پستارسال شده در: 4 اسفند 1392, 19:15 
آفلاين
متخصص فنی خودرو

بتونه در صورتی نیازه که قطعه قر باشه یا موج داشته باشه و صاف و یکدست نباشه.
وقتی قطعه صاف و یکنواخت هست نیاز به بتونه نداره.

اول یک لایه رنگ مشکی میزنن که موج ها و قری ها دیده بشه بعد بتونه بشن و بعد از اینکه چند بار اینکار انجام شد و به نتیجه مطلوب رسید آستر زده میشه و بعدشم رنگ و .....

بعضی وقتا بعد از آستر زدن هم یه جاهائی نیاز به بتونه داره که بتونه میشن و دوباره روشون آستر پاشیده میشه.

بالا
 مشخصات  

پستارسال شده در: 8 اسفند 1392, 22:28 
آفلاين
نماد کاربر

اقا کاظم ببخشید یه سوال

من ماشین رو اهن کردم به فرض ... امروز رفتم از چند تا نقاش پرسیدم

گفت باید یه استر اهن بزنی ( اسمش نگفت دقیق)

بعد بتونه سنگی اگه نیاز داشت روش بتونه فوری ( اصلا چرا رو بتونه سنگی بتونه فوری میزنن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

بعد دوباره استر بعد رنگ کیلر

ایا این روند درسته میشه کمک بدید ؟ اصلا روند درست چیه ؟ در ضمن چرا رو بتونه سنگی فروی میزنن مگه همون سنگی رو نمیتونن با سمباده صاف کنن

بالا
 مشخصات  

پستارسال شده در: 9 اسفند 1392, 12:59 
آفلاين
متخصص فنی خودرو

بتونه سنگی چون سخت تر هست کا کردن باهاش واسه راحتی کار میان روش فوری میزنن.
بتونه سنگی بعد از سخت شدن خیلی سخت سابیده میشه.
بتونه سنگی توش جباب بعضی وقتا میافته ترک های ریز رو هم نمیتونه پوشش بده.

البته تو ایران بتونه فوری استفاده میشه ظاهرا و جاهای دیگه اینجور نیست.

تو کارخونه ها یک لایه آستر فسفاته میپاشن رو بدنه بعد آستر معملی و بعد رنگش میکنن.
اون آستر فسفاته هم خاصیت ضد پوسیدگی داره هم چسبندگی رنگ به بدنه رو افزایش میده که تو سیستم کارگاهی خیلی قتا فاکتور میگیرن ازش یا آسترای دیگه بجاش میزنن یا بعضی وقتام ضد زنگ میزنن.

بالا
 مشخصات  

پستارسال شده در: 9 اسفند 1392, 19:21 
آفلاين
نماد کاربر

من میخواستم دستگیره ماشین رو صاف کنم ااقا کاضم

حالا بجاش با بتونه سنگی صافش کنم روشم بتونه فوری بزنم بعدا ترک نمیشه ؟ محفظه درستگیره رو هم دیدی که چطوریه زیاد بتونه میخواد

بالا
 مشخصات  

پستارسال شده در: 9 اسفند 1392, 19:41 
آفلاين
دنده 1
نماد کاربر

نوع خودرو: santafe 3.5.pars
mehdimehran نوشته است:
من میخواستم دستگیره ماشین رو صاف کنم ااقا کاضم

حالا بجاش با بتونه سنگی صافش کنم روشم بتونه فوری بزنم بعدا ترک نمیشه ؟ محفظه درستگیره رو هم دیدی که چطوریه زیاد بتونه میخواد

ماشالله محمد تو همه ی تاپیک ها هستی یا. برای بتونه حتما دنبال خارجیش باش الان دیگه همه نقاش ها بتونه فوری می زنن

zoom zoom . optima tf . azera tg . gs430 . santafe 2.7 & 3.5 . ix55 .

بالا
 مشخصات  

نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  
ارسال مبحث جديد پاسخ به مبحث  [ 17 پست ]  برو به صفحه 1, 2  بعدي

ساعت سایت بر اساسUTC + 3:30 ساعت تنظیم شده است

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان

شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد
شما نمي توانيد فايل هاي پيوست در اين انجمن ارسال کنيد